W zmieniających się warunkach klimatycznych terminy wykonywania prac polowych, muszą zostać dopasowane do nowych warunków rozwoju roślin a nie wykonywane zgodnie z tradycyjnymi terminami kalendarzowymi. Zabiegi pelengacyjne należy dostosować do stanu zachwaszczenia a termin wykonania zabiegów ochronnych do stanu roślin, nasilenia pojawiania się chorób i szkodników. W podjęciu tych decyzji pomocne mogą być systemy wspomagania decyzji, które pomogą nam wyznaczyć optymalny termin zastosowania środka ochrony roślin jak też dobiorą odpowiednią dawkę, która jest adekwatna zarówno do stanu uprawy jak i warunków panujących na polu.
Co to jest System Wspomagania Decyzji
Pierwsze Systemy Wspomagania Decyzji opracowane zostały na początku lat 70-tych i były wykorzystywane do zarządzania przedsiębiorstwami. Od początku lat 80-tych wraz z rozwojem branży informatycznej, pojawieniem się komputerów dostępnych niemal dla wszystkich Systemy Wspomagania Decyzji znalazły zastosowanie również w rolnictwie. System Wspomagania Decyzji to inaczej zespół reguł zapisanych w postaci wzoru matematycznego czy logicznych pytań na które należy znaleźć odpowiedź zapisanych w języku programów komputerowych.
Dlaczego warto korzystać z Systemów Wspomagania Decyzji
Aby produkcja w gospodarstwie była opłacalna rolnik musi posiadać wiedzę nie tylko na temat uprawy roli ale również mechanizacji, finansów i zarządzania. Zgromadzenie wszystkich danych na temat gospodarstwa i prowadzonej w nim produkcji a następnie przeanalizowanie i uzyskanie informacji może być procesem nie tyle trudnym co czasochłonnym.
Przy obecnych warunkach pogodowych często decyzję odnośnie wykonywania zabiegów na przykład ochronnych należy podjąć w bardzo szybko i nie ma czasu na analizowanie wielu informacji. Właśnie w takich sytuacjach pomocne mogą być systemy wspomagania decyzji.
Opracowywane na potrzeby rolnictwa systemy są to programy komputerowe z których można korzystać po zainstalowaniu na własnym komputerze lub też za pośrednictwem Internetu.
Cztery grupy Systemów Wspierania Decyzji dla rolnictwa
Jakie korzyści z korzystania z systemów wspomagania decyzji?
Otóż rolnik otrzymuje konkretną informacje na temat stosowności i ewentualnego terminu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych, co pozwala mu na ograniczenie kosztów związanych z produkcją przy nie zmniejszonej ilości plonu. Niektóre systemy, można je nazwać sygnalizacyjne, dostarczają informacji na temat pojawiania się niektórych szkodników i chorób w danym rejonie. Ponadto na podstawie danych pogodowych systemy doradcze mówią o warunkach agrometeorologicznych do wykonywania zabiegów ochronnych, co jest bardzo przydatną informacją, gdyż mówi nam czy w danych warunkach wykonany zabieg będzie skuteczny. Oprócz korzyści płynących dla rolnika z korzystania z systemów wspomagania decyzji istnieją też korzyści dla środowiska. Zmniejsza się ilość stosowanych środków ochrony roślin a zabiegi wykonywane są w warunkach optymalnych, co oznacza że środki te są w całości wykorzystane przez rośliny i nie są zagrożeniem dla funkcjonowania ekosystemów. Ograniczenie ilości wykonywanych zabiegów i prac polowych ogranicza zużycie sprzętu w gospodarstwie a co się z tym wiąże mniejszą emisję z paliw wykorzystywanych głównie przez ciągniki. Również redukcja ilości orek, wprowadzanie upraw bezorkowych, odpowiedni dobór roślin pozwala na zatrzymanie większej ilości węgla w glebie, co zwiększa stopień wykorzystania i możliwości retencji wody w glebie.
Przydatne adresy Internetowe
Wszystkich zainteresowanych tematyką, którzy chcąc poszerzyć zakres swojej wiedzy zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera.